Endüstri-Medya-Maxima-1

Bakım ve Onarım alanında 2018 yılsonu itibariyle 200 MWp kurulu güce hizmet vermeyi planlayan Maxima, GES yatırımcılarını koruyarak Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının azaltılması yönünde çalışmalar yapmayı hedefliyor.

Türkiye’de toplam 165MWp kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali için izleme, bakım, onarım ve işletme Danışmanlık” hizmetleri sunan MAXIMA Enerji, yıl sonuna kadar 200 MWp’lik portföyü yönetmeye hazırlanıyor. Firmanın çalışmalarını ve yeni dönem hedeflerini görüştüğümüz MAXIMA Enerji İzleme Bakım ve Onarım Koordinatörü Emrah Sarı, “2018 yılında büyüyen GES portföyüne hizmet veren ekiplerimizin yönetimi için özel olarak tasarlanmış, online bakım ve onarım teknik takip ve müşteri bilgilendirme yazılımını şirketimize entegre ettik ve kullanamaya başladık. Bu Yazılım sayesinde otomatik raporlama ile, müşterilere e-mail veya SMS yoluyla anında arıza/bakım bildirimleri yapabiliyoruz.” diyor.

MAXIMA Enerji şu anda toplam kaç MW’lık bir portföyün bakım, onarım ve izleme hizmetini yürütüyor?

MAXIMA Enerji olarak, Türkiye’de toplam 165MWp kurulu güce sahip güneş enerjisi santraline “İzleme, Bakım & Onarım ve İşletme Danışmanlık” hizmetleri sağlıyoruz. Hizmetler kapsamında 7/24 izleme, önleyici ve düzenleyici bakım, performans analizi, işletme sigorta danışmanlığı, ekipman garanti takibi, yedek parça ve stok yönetimi tarafımızdan paketler halinde müşterilerimize sunulmaktadır. Bu hizmetleri, Türkiye’nin 9 bölgesinde bulunan servis ofisleri ile Türkiye’nin hemen her bölgesine en fazla 3 saat içinde ulaşabilen alanında uzman teknik ekiplerimizle gerçekleştiriyoruz. Portföyümüzde Manisa’dan Siirt’e, Amasya’dan Osmaniye’ye kadar Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yer alan santraller bulunmaktadır.

Son dönemde yer aldığınız projeyi öğrenebilir miyiz? Projeye hangi konularda hizmet veriyorsunuz?

Son dönemlerde Türkiye’de devreye alınan 3 lisanslı projenin İzleme bakım ve onarım hizmetlerini MAXIMA olarak sağlamaktayız.  Türkiye’nin önde gelen enerji yatırım firması YBT Enerji’ye ait Türkiye’nin 4. lisansı GES projesi HAMAL GES ile Akfen Yenilenebilir Enerji’ye ait Konya’da yapımı gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük lisanslı GES projelerinden Yaysun GES ve MT GES santrallerinin İzleme ve Bakım&Onarım hizmetlerini yürütmekteyiz. Bu hizmetler kapsamında santrallerin anlık olarak izlenmesi, arıza durumunda acil müdahale ve arıza çözme, yılda en az iki defa önleyici bakım hizmeti, panel yıkama hizmeti ve performans garantisi tarafımızdan verilmektedir. Maxima olarak Eylül 2018 itibariyle Türkiye’de lisanslı GES kurulu gücünün yaklaşık yüzde 55’ine hizmet vermekteyiz.

Portföyünüzde bulunan santrallerin izlemesi konusunda kullanılan SCADA çözümlerinde dikkat edilen hususlar nelerdir? Yatırımcıların SCADA yazılımı/sistemi seçiminde dikkat etmeleri gereken hususlar nelerdir?

Santrallerin izlenmesi konusunda çeşitli SCADA yazılımları kullanılmaktadır. Bakım&Onarım hizmeti alıp santralinde hali hazırda SCADA yazılımı olan yatırımcılara yazılımlardaki eksiklikler tarafımızdan bildirilmektedir. MAXIMA olarak SCADA yazılımlarında özellikle santrallerin performans göstergeleri olan sayaç üretimi ve panel yüzeyine gelen ışınım (GInc) parametrelerinden kesintisiz ve doğru verilerin alınmasına özen gösteriyoruz. İlgili parametrelerinin herhangi birindeki veri yanlışlıkları veya kayıpları santral performansının analizine engel olmakta ve ilgili dönemde santral performansı hakkında bilgi edinilememektedir. SCADA yazılımlarının seçiminde en önemli kriter verilerin korunmasıdır. Bu anlamda SCADA yazılımına sahip firmaların server hizmetlerini hangi koşullarda sağladıkları önemlidir.

Bakım ve onarım hizmeti santrallerin verimliliğini artırması konusunda büyük önemi bulunuyor. Bu konuyu somutlaştırabileceğiniz örnek bir projenizi anlatabilir misiniz?

Santrallerin verimliliğinin arttırılması için öncelikle santral verimliliğinin doğru bir şekilde hesaplanması gerekmektedir. Hesaplama sonrasında santral veriminin analizinin yapılması ve sonrasında izlenebilir sistemin en alt birimlerinin (DC combiner box, String Inverter) kendi aralarında karşılaştırılması gerekmektedir. Karşılaştırma neticesinde verimsizliği tespit edilen stringlerin ölçümleri sahada yapılmalıdır. MAXIMA olarak, sahip olduğumuz özel softwareler sayesinde birçok projede ilgili analizleri yaparak verim düşüklüğü olan ekipmanları tespit ettik ve santrallerde önleyici bakımlar gerçekleştirdik. Önleyici bakımlarda yüzlerce çeşitli sebeplerden ötürü çalışmayan veya verimsiz çalışan ekipmanların onarımlarını yaparak santrallerin verimliliğini en üst seviyeye çıkarıyoruz. Yine hizmet sunduğumuz sahalarda meydana gelen her türlü arızaya karşı verdiğimiz anlık arıza çözme taahhütleriyle üretim kayıplarını minimum seviyelerde tutarak verim kayıplarını önlüyoruz. Sahip olduğumuz malzeme stoğu ve sektör tecrübemizle, tedariki/onarımı uzun zaman alan ekipmanların arızalanması durumlarında normal sürelerin çok daha altında yedek parça tedariki yaparak müşterilerimizi büyük üretim kayıplarından koruyoruz.

2018 yılı sonu hedefleriniz nelerdir? Bu gelişmeler ışığında 2019 iş gündeminizi ve projelerinizi öğrenebilir miyiz?

GES sahalarındaki tüm gerekli bakım hizmetlerini sertifikalı uzman kadromuz ve profesyonel solar test cihazlarıyla standartlara uygun olarak gerçekleştiriyoruz. Arıza durumunda oluşan üretim kayıplarını hızlı müdahalelerle en aza indiriyor, periyodik bakım hizmetiyle de müşterilerimizi olası üretim kayıplarından, ürün arızalarından koruyoruz, santralde kullanılan ürünlerin ömrünü ciddi şekilde uzatıyoruz. Bu çerçevede 2018 yılında büyüyen GES portföyüne hizmet veren ekiplerimizin yönetimi için özel olarak tasarlanmış, online bakım ve onarım teknik takip ve müşteri bilgilendirme yazılımını şirketimize entegre ettik ve kullanamaya başladık. Bu Yazılım sayesinde otomatik raporlama ile, müşterilere e-mail veya SMS yoluyla anında arıza/bakım bildirimleri yapabiliyoruz. MAXIMA olarak, 2018 yılsonu itibariyle 200 MWp kurulu güce hizmet vermeyi hedefliyoruz. Özellikle 2017 yılında 3 GWp üzerinde GES santralinin devreye alındığı göz önünde bulundurulursa 2019 yılı içerisinde EPC garantileri bitecek projelerin izleme ve bakım ve onarım işlerine talip olduğumuzu belirtmek isterim. Bu doğrultuda hali hazırda zaten Türkiye’nin en yaygın servis ağına, en kalifiye ve kapsamlı ekibine sahip GES bakım ve onarım firması olarak servis ağımızı daha da genişletecek ve hizmetlerimizi daha kaliteli hale getireceğiz. Temel hedefimiz GES yatırımcılarını koruyarak ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azaltılması yönünde ülkemize katkı sağlamaktır.

 

CategoryMAXIMA Enerji

© 2022 - MAXIMA Enerji Sistemleri | Tüm Hakları Saklıdır

Bize ulaşın     +90 312 467 77 09