GES sisteminizin performans oranlarını ve oranlara göre oluşan üretim değerlerini dikkate alır, santralinizin verimliliğini ve performansını analiz ederiz.

Sistem performansı en basit tanımıyla panel yüzeyine ulaşan radyasyon enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülme oranını ifade eder. Sistem performansını ölçmek amacıyla öncelikle sisteme gelen ışınım miktarının ölçülmesi gerekmektedir.

Güneş enerjisi santralleri çalışmalarının (buraya rutin amortisman yıpranma vs gibi bir şey desek?), yanı sıra performans düşüklüğüne sebep olabilecek gizli problemler meydana gelebilir.

Gevşek bağlantılar, ısınan kablolar, panellerdeki “hot spot”lar gibi ilk bakışta belirgin olamayacak bu sorunların ölçüm cihazları ve termal kamera gibi ileri teknoloji cihazlar kullanılarak tespit edilmesi gerekir.

Sistem performans analizleri sistem kurulmadan önce profesyonel solar yazılımlarla gerçekleştirilen simülasyonlara göre yapılmaktadır. Simülasyonlarla belirlenen performans oranları, oluşan üretim değerleri ile karşılaştırılarak değerlendirme yapılır.

Performans Analizi sonrasında sistem performansını arttıracak çözümler müşteriye sunularak sistem performansın maksimize edilmesi amaçlanmaktadır.