Santralinizin ihtiyacı olan tüm periyodik GES bakım & onarım hizmetlerini alanında uzman ve sertifikalı personellerimiz tarafından sağlıyoruz.

Panel Temizliği, Görsel Kontrol ve Bakım:
Güneş panelleri zamanla, hava koşullarına, sıcaklık değişimlerine ve ortam koşullarına bağlı olarak işlevselliğini kaybedebilir. Güneş panellerinin performans seviyelerini korumak ve verim kayıplarını azaltmak için periyodik bakıma ihtiyaç duyulmaktadır. Tozlanma ve kirlenme sonucu azalan santral performansının arttırılması için periyodik panel temizliğinin yapılması, panellerin termal kamera ile kontrolü, hotspot, snail trail, kılcal çatlaklar gibi gözle görülemeyen hataların tespit edilmesi sisteminizin performansını artırdığı gibi, kullanım ömrünü de önemli ölçüde uzatır.

İnverter Bakımı:
Elektrik tesislerindeki DC akımı AC akıma dönüştüren inverterler, çevresel toz partikülleri ile iç içe olduklarından zamanla kirlenmeler meydana gelmektedir. Bu nedenle inverter bakımları, sistem performansını önemli ölçüde etkilemektedir. Inverter bakımı hizmeti kapsamında inverterların optimum performans göstermeleri için uygun ortam koşullarının oluşturulması, aşırı sıcaktan korunmalarının sağlanması, gerekli durumlarda hava filtrelerinin değiştirilmesi, yazılımlarının güncellenmesi ve temizliklerinin yapılması büyük önem taşır.

Orta Gerilim Bakımları: 
Orta gerilim bakım ve onarım faaliyetleri sisteminizin kesintisiz çalışması için zaruridir. Ayrıca şebeke kaynaklı dalgalanmalar ve darbelerden sistemlerin korunması amacıyla röle ayarlarının kontrolü ve gerektiğinde yeniden yapılması büyük önem taşır. Bu noktada en dikkat edilmesi gereken unsur; trafo fonksiyon testleri, yağ değişimi, kesici testleri gibi test ve bakım aktiviteleri; yüksek gerilim içeren ekipmanlara uygulandığı ve hayati risk taşıdığı için sadece ve sadece uzman ve yetkili personel tarafından koruyucu ekipman kullanılarak yapılmasıdır.

Mekanik Aksam Bakımları:
Santralde bulunan tüm ekipmanın mekanik aksamlarının kontrol edilmesi, yağlamaların düzenli olarak yapılması, tork değeri gerektiren bağlantıların kontrolü gibi bakımlardır. Bu sayede santralinizin bir bütün olarak uzun süre problemsiz ayakta kalması hedeflenir.

Kablo ve Diğer Panoların Bakımları:
Sisteminizde yer alan kabloların izolasyonlarının test edilmesi, termal gözlem ile panoların ısınma durumlarının kontrolü, panolardaki klemenslerin kontrolü gibi bakımları içerir. İzolasyon sorunu yaşanması sonucu oluşan ciddi kayıpların önüne geçilmesi amaçlanır.

Santral Sahasının Bakımı:
Santral sahasında büyüyebilecek bitkilerin bertaraf edilmesi, panellerin kirlenmesine ve gölgelemeye sebep olan kuş sürülerinin santral sahasından uzak tutulması, santral sahasının drenajının kontrol edilmesi, yangın sistemlerinin ve tüplerinin bakımı, telçit kontrolü gibi hizmetlerdir. Bu hizmetler ile santral sahanızın maruz kaldığı olumsuz doğa koşullarından minimum şekilde etkilenerek maksimum verimi sürdürmesi sağlanır.

Düzenleyici Bakım Hizmetleri

  • Santralinizde bir arıza yaşanması durumunda alanında uzman ekiplerimizle en geç 24 saat içerisinde santralinize ulaşarak arıza tespitinizi gerçekleştiriyoruz.
  • Ekipman değişimi ve yedek parça gerektirmeyen durumlarda en geç 48 saat içerisinde arızanızı çözerek sisteminizi devreye alıyoruz.
  • Ekipman değişimi ve yedek parça gerektiren durumlarda geniş stok envanterimiz sayesinde parça temini ve bakım/onarım işlemlerini mümkün olan en kısa sürede gerçekleştiriyor, sisteminizi maksimum hızda tekrar devreye alıyoruz
  • Arıza sonrası detaylı bakım raporlarını tarafınıza arıza çözümünden sonra sunuyoruz.
  • Santralde meydana gelen her arızadan sonra analizlerimizi yaparak önleyici bakım aktivitelerini santralinize özel olarak revize ediyoruz.
  • Ekipmanlarınızın arıza sebebiyle hasar görmesi veya üretim kaybı yaşamanız durumunda ilgili sigorta şirketine anında hasar bildirimi yapıyoruz.

MAXIMA, tüm bu bakımları sizin yerinize, ekipman üreticilerinin sunduğu talimatlara ve garanti kapsamının gerektirdiği şartlara göre yapar; sisteminizin sürekliliğini ve istikrarını sağlar,verimliliğini arttırır.