Fotovoltaik modüllerin yıkanmasının gerekliliğinin tespit etmek için öncelikle modüllerin kirlenme oranlarının tespit edilmesi gereklidir. Gözle kontrolle yapılan tespitler yanıltıcı olabilir. Kirlilik oranının tespit edilmesi sonrasında yağış koşullarına göre fizibilite çalışması yapılması gerekmektedir. Yıkama maliyetleri bazı durumlarda yıkamadan alınacak getiriden daha yüksek olabilmektedir. Modül temizliği işleminin getirisinin tespit edilmesi mutlaka analiz gerektiren bir durumdur. Özellikle tozlanma miktarının bilinmemesi kirlilik sebebiyle oluşan üretim kaybının ne ölçüde olduğu konusunda belirsizlik yaratmaktadır. Son gelişmeler ve geliştirilen toz sensörleri tozlanma miktarının ne ölçüde gerçekleştiğinin tespitinde mutlaka kullanılması gereken ürünlerdir.

Maxima, GES santrallerine kirlilik sensörlerini tedarik ederek sisteme entegre edebilmekte ve online olarak kirlenme miktarını yüzdesel olarak (%)  takip edebilmektedir. Kirlilik sensörlerinin kirlenme miktarını tespit etmesiyle santralde kirlenme kaynaklı kayıplar tespit edilmektedir. Alınan verilere göre yapılan analizlerle panel temizliğinin gerekli olup olmadığı veya ne zaman yıkama yapılması gerektiği belirlenmektedir.

Kirlilik sensörü panellere kolaylıkla monte edilebilmektedir. Sensörlerin sahaya özel olarak yerleştirileceği bölge ve sahada kaç adet kirlilik sensörü kullanılacağı konusunda Maxima; ücretsiz saha keşif hizmeti vermekte, en doğru verilerin alınması için analizler yapmaktadır.

GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALLERİNDE PANEL TEMİZLİĞİ YAPILMASINA NASIL KARAR VERİLMELİ?

Grafik- Sensörden Alınan Örnek Verilerden Bir Kesit

 

© 2022 - MAXIMA Enerji Sistemleri | Tüm Hakları Saklıdır

Bize ulaşın     +90 312 467 77 09